https://github.com/google-research/bert sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Değişen Algoritma: Google BERT Nedir?

Google geçtiğimiz günlerde arama motoru sonuçları için yeni bir güncelleme gerçekleştirdi. Google BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers) adını verdikleri bu güncelleme, organik arama sonuçlarında büyük değişikliklere neden olacak gibi.

2015 yılında Rankbrain algoritmasını, yapılan aramlara en uygun sonuçları verebilmek için makine öğrenimiyle destekleyen Google, bilgisayarın insan davranışlarını taklit etmeye çalışarak, sonuçlara daha mantıklı ve doğruya en yakın cevapları vermesini sağladı.

2019 yılında gelen BERT güncellemesi ise yapılan arama sorgusunun kelimelerini ayrı ayrı işlemek yerine tüm kelimeleri mantıksal bir değerlendirmeye alarak en tutarlı ve doğru sonuçları sıralayacak.

BERT, önceden eğitilmiş, açık kaynak kodlu bir NPL(Doğal Dil İşleme) modeline dayanır. Arama sorgusundaki eksik olan kelimeyi bulabilmek için tüm cümleyi incelerken, bu özelliği ile de diğer güncellemelerden ayrılmaktadır.

Makine öğrenimi algoritmalarını da kullanacak olan BERT, iki yönlü bir dil işleme özelliğine sahip. Her kelimenin diğer bir kelimeyle ilişkisini anlamaya çalışır. Sağdan sola, soldan sağa giden yüzeysel çift yönlü bir dil işlemesinin aksine daha karmaşık maskeli dil modeli kullanır.

Google güncellemenin daha net anlaşılabilmesi için bir makale yayınladı. Bu makalede BERT algoritmasının doğal dil işleme için sinir ağı tabanlı bir teknik kullanıldığı belirtildi. Gerek eş anlamlı kelimeleri gerek benzer anlamlara sahip kelimeleri de değerlendirecek olan Google BERT, kullanıcının arama amacını ve içeriğini tüm arama ifadesine dayanarak sonuçlandıracak.

Arama Sonuçlarında BERT Algoritması Etkisi

Geçtiğimiz iki haftadır arama sonuçlarını görüntülemek için BERT algoritmasını kullanan Google 10 arama sorgusundan 1’inin güncellemeden etkilendiğini belirtti. Ayrıca yapılan arama sonuçlarında öne çıkan snippet alanlarında, yapılan arama ile ilgili daha net ve daha açıklayıcı metinler gösterilecek.

Aşağıda Google’ın algoritma hakkında yayınladığı makalede yer alan iki karşılaştırmayı görüyorsunuz. Yapılan aynı aramanın sonuçlarındaki fark gözle görülür biçimde.

https://www.blog.google/products/search/search-language-understanding-bert sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

4
yorumlar
 1. Wie Lange Dauert Quad Fahren?

  My brother suggested I might like this web site. He was entirely right.

  This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 2. Apakah Wasir Termasuk Penyakit Berbahaya

  If yoou would like to get a great deal from this post then you have to apply these
  techniques to your won blog.

 3. nguồn hàng Kinh doanh

  wonderful publish, very informative. I wonder why the
  opposite experts of this sector do not realize this.
  You must proceed your writing. I am sure, you have a great readers’ base already!

 4. Harika blog! Gelecek vaat eden yazarlar için herhangi bir yararlı ipucunuz var mı?
  Yakında kendi blogumu başlatmayı planlıyorum ama her şeyde biraz kayboldum. Başlamak için teklif eder misin
  WordPress gibi ücretsiz bir platform mu yoksa ücretli bir seçenek mi arıyorsunuz?
  Orada o kadar çok seçenek var ki kafam karıştı ..
  Herhangi bir önerin olursa buradan yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.