https://github.com/google-research/bert sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Değişen Algoritma: Google BERT Nedir?

Google geçtiğimiz günlerde arama motoru sonuçları için yeni bir güncelleme gerçekleştirdi. Google BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers) adını verdikleri bu güncelleme, organik arama sonuçlarında büyük değişikliklere neden olacak gibi.

2015 yılında Rankbrain algoritmasını, yapılan aramlara en uygun sonuçları verebilmek için makine öğrenimiyle destekleyen Google, bilgisayarın insan davranışlarını taklit etmeye çalışarak, sonuçlara daha mantıklı ve doğruya en yakın cevapları vermesini sağladı.

2019 yılında gelen BERT güncellemesi ise yapılan arama sorgusunun kelimelerini ayrı ayrı işlemek yerine tüm kelimeleri mantıksal bir değerlendirmeye alarak en tutarlı ve doğru sonuçları sıralayacak.

BERT, önceden eğitilmiş, açık kaynak kodlu bir NPL(Doğal Dil İşleme) modeline dayanır. Arama sorgusundaki eksik olan kelimeyi bulabilmek için tüm cümleyi incelerken, bu özelliği ile de diğer güncellemelerden ayrılmaktadır.

Makine öğrenimi algoritmalarını da kullanacak olan BERT, iki yönlü bir dil işleme özelliğine sahip. Her kelimenin diğer bir kelimeyle ilişkisini anlamaya çalışır. Sağdan sola, soldan sağa giden yüzeysel çift yönlü bir dil işlemesinin aksine daha karmaşık maskeli dil modeli kullanır.

Google güncellemenin daha net anlaşılabilmesi için bir makale yayınladı. Bu makalede BERT algoritmasının doğal dil işleme için sinir ağı tabanlı bir teknik kullanıldığı belirtildi. Gerek eş anlamlı kelimeleri gerek benzer anlamlara sahip kelimeleri de değerlendirecek olan Google BERT, kullanıcının arama amacını ve içeriğini tüm arama ifadesine dayanarak sonuçlandıracak.

Arama Sonuçlarında BERT Algoritması Etkisi

Geçtiğimiz iki haftadır arama sonuçlarını görüntülemek için BERT algoritmasını kullanan Google 10 arama sorgusundan 1’inin güncellemeden etkilendiğini belirtti. Ayrıca yapılan arama sonuçlarında öne çıkan snippet alanlarında, yapılan arama ile ilgili daha net ve daha açıklayıcı metinler gösterilecek.

Aşağıda Google’ın algoritma hakkında yayınladığı makalede yer alan iki karşılaştırmayı görüyorsunuz. Yapılan aynı aramanın sonuçlarındaki fark gözle görülür biçimde.

https://www.blog.google/products/search/search-language-understanding-bert sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

4
yorumlar
 1. I’m not sure why but this website is loading very slow
  for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still
  exists.

 2. bmw id5 egypt

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is
  really informative. I’m going to watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 3. porsha tuning egypt

  Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say
  I genuinely enjoy reading through your posts. Can you recommend any
  other blogs/websites/forums that cover the same
  topics? Thanks a ton!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir