Sql Server 2008 Kurarken karşılaştığım hataları ve çözümlerini kısaca anlatacağım.

Windows Vista Ultimate kurulu makinamda Visual Studio 2008 ve Sql Server 2005 kullanıyordum. .net içerikli sitemin bulunduğu hosting firmasında Sql Server 2005 kullanılıyordu. Daha sonra hosting şirketi. Sql Server 2008 ve Plesk 9 kullanmaya başladı. Sql Server 2005 kullandığım makinamdan Sql Management Studio ile veritabanıma bağlanamadım. Daha sonra Microsoft ‘un sitesinden “Sql server 2008 Trial 180 Days” versiyonunu indirdim. İndirdiğim “SQLFULL_ENU.iso” isimli dosya “3.03 GB” idi. http://www.microsoft.com/sqlserver/2008/en/us/trial-software.aspx sitesinden Sql Server ‘ı indirebiliriz. Daha sonra Sql Server ‘ı kurarken ilk karşılaştığım hata.

Hata 1: Kurma işmemine başlamadan önce Support Rules bölümünde “Restart Computer” ayarı Failed şeklinde çıktı. Bu bilgisayarın Session ayarlarında kaynaklanıyor. İnternette gezerken bazı sayfalara girdiğinizde sayfanın en son girdiğiniz halini görüyorsanız makinanızın Session ayarları normal değildir.

Çözümü : Öncelikle başlat-calıştırdan REGEDIT ‘e giriyoruz.

Daha sonra HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\PendingFileRenameOperations şu yolu takip eiyoruz.
Session problemli bir makinanız olduğu için sizde bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Şimdi ise FileRenameOperations ‘daki değeri siliyoruz.

Bu şekilde bekleyen dosya ismini kaldırmış olduk. Sql Kurulumu ‘na geri dönersek, Re-Run ile bu problemin giderildiğini görüyoruz.

Hata 2: Kurulum devam ederken;  Rule ” Previous releases of Microsoft Visual Studio 2008″ failed hata mesajı alabiliriz. Bu hata Visual Studio programımızın en güncel hali ile olmadığını belirtiyor. Yani Visual Studio programımızı güncellememiz gerekiyor.

http://www.microsoft.com

adresinden Visual Studio 2008 programını güncellemeliyiz. Güncelleme tamamlandıktan sonra, Sql Server 2008 kurulumunu tekrar başlatınca problem ile karşılaşılmadan Sql Server 2008 programını başarılı bir şekilde kurmuş olacağız.

Sql Server 2008 kurulumundaki sık karşılaşılan ( Yani kendi karşılaştığım hatalar 🙂 ) olası hataların çözümünü anlattım. Yani kendi karşılaştığım hatalar

…. Sql Forever ….

0
yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir