Google’ı kandırmak yerine, google ‘ı anlamalıyız.

Dünyanın en büyük ve çözülmeyen şirketidir Google. Bana göre sistemi çok iyi oturtulmuş bir dünya markasıdır. Rakibi ve tehdit unsuru yoktur. Çalışma sistemindeki aksaklık çok nadir olur ve hızlı giderilir. Her zaman yeni eklentiler çıkartır, hayatımzı kolaylaştıran çoğu şeyi bize sunar. Bir internet sitesinin Google tarafından sevilmesi bize bir o kadar da maddi kazanç sağlar. Seo, Sem gibi nitelikler oluşmuş ve kendi sektörünü ortaya çıkartmıştır.

Arkadaşlar bu yazımda kopya içeriğin zararları ve google alerts ‘i kullanmaktan bahsedeceğim.

Kopya içeriği kullanan site google tarafından en sevilmeyen siteler arasında yer alır. Kumar ve diğer yasa dışı sitelerin seoları düzgün olsa bile adwords ve adsense gibi eklentileri kullanamayız. Aynı şekilde kendi sitemizde de kopya içerik var ise adwords ve adsense kullanamayız. Google’ın kriterlerine göre banlanma (arama motorlarında hiç gösterilmeme) alabilirsiniz. Google ‘ın belirli dönemle değiştirdiği algoritmalarda değişmeyen nadir özelliklerden biri de kopya içeriğin; sitenin kalitesine etkisidir. Misal; başka bir fırsat sitesinde aktif olan fırsatı “birliktealalim.com”da da aynı başlık ve içerik ile eklersek sitemize yapılacak ciddi bir zarardır. Sadece yeni bir fırsat sitesindeki fırsatı aynı şekilde ekleyebilirsiniz. Ancak google botlarından kaçmak için bu her zaman tutmayabilir. Yeni bir fırsat sitesinde eklenen fırsat google tarafından taranmamış ise kendi sitemize de koyulabilir. Ancak bu da risk alıyoruz anlamına gelir. Her zaman google’ı anlamak gerekmektedir. Onu kandırmak ve kandırmaya çalışmak hiçbir zaman iyi sonuçlar doğurmaz. Google botları sitemizde ve rakip sitemizde dolaşır iz bırakmaz. Sitemizden emin isek arama motorlarında yükselir bir o kadar da maddi gelir sağlar.

Bir diğer alternatifimiz kendi sitemizde kopya içerik değil ancak blogger gibi sitelerde kopya içerik kullanabilmek olabilir. Bu bloglarda kullanılan içerikleri google indexler. Bu gmail hesabı kişiye özel olmalı ve birliktealalim gibi ifadeler içermemelidir.  Google algoritmalarında içeriğin girilen hesabı kontrol eder ve kendi algoritmasına göre kime ait olduğunu tespit edebilir.  Diğer mikro ve wordpress siteler kesinlikle birliktealalim.com sitesi ile aynı sunucuda olmamalıdır. Mümkün ise farklı sunucu hatta farklı ildeki sunucuda olmalıdır. İki siteyi de özgün kılar ve ana sitenin kalitesi artar. Mümkün ise ana siteden kopyalanan içerik de değiştirilmeldir. Örneğin; ana sitedeki “İstanbul’un tarihi ilçesi Eyüp’te, benzersiz lezzetleri ve eşsiz mekânıyla, Sultanzade Sofrası…” kelimesi kopyalanacak diğer sitede “Sultanzade Sofrası; İnanılmaz lezzet ve muhteşem manzarası ile İstanbul’ ın tarihi semt Eyüp ‘te sizleri bekliyor.“ şeklinde olabilir. İşin özeti aslında “İki kere iki dört eder” ifadesi “İki ile ikiyi çarptığımızda dört eder” gibi değiştirilebilir. Burada google ‘u kandırmış olmuyoruz. Kendi özgün içeriğimizi elde etmiş oluyoruz. Bu sayede hem adwords kelime kalite puanımız yükselmiş oluyor hem de arama motorlarında sitemizin kalitesi artıyor. Kopya içerikde alınan yazı dışında resimlerde önemli bir etkendir. Başka siteden yada google görsellerden alınan resimleri kesinlikle birebir kullanmamalıyız. Resim mutlaka photoshoplanmalıdır. Google resimlerin boyutları ve kendi algoritmasında etkenleri baz alarak çeşitli karşılaştırmalar yapar. Alınan resim kesinlikle aynı isimde olmamalıdır. Resmin “alt” ve “title” tagları kendimize özgü olmalıdır. Seo için mutlaka hiçbir yerde olmayan resimler olmalıdır.

Kopya içerik alınırken tırnak (“) işareti kullanarak alıntı olduğunu belirtiriz ve google bu durumu görür ve sitemizin kalitesini düşürmez. Örneğin bir mekanın sloganını ve özlü sözü sitemizde yayınlarken tırnak işareti (“) kullanmalıyız.

Bazen kopya içerikler resim olarak da eklenebilir. Uzun paragraflar değil ancak kısa (2 3 cümlelik ifadeler) cümleler resime çevrilip siteye eklenebilir.

500 karakterli bir yazıyı birebir kopyalarsak olmaz. İçerisinden alıntılar olabilir. Haber sitelerinde başlıklar aynı olmasına rağmen içerikler farklı olabiliyir. Sitenin kalitesinden dolayı çoğu haber sitesi hiç yerini kaybetmeden yukarılarda olabilir. Fırsat sitelerinde haber sitelerine uygulanan sistem uygulanma ihtimali yüksek. Her sektörü ayrı ayrı incelemek gerekmektedir.

Kopya içeriği kullanan ve arama motorlarında çıkan siteler için burayı kullanabilirsiniz.

http://www.copyscape.com/?q=birliktealalim.com

Google Alerts Kullanımı

Google Alerts ile örneğin “Fırsat” kelimesini tanımlayarak günde bir kez veya her içerik google eklendiğinde haberimiz olabilir. Her eklenen fırsatı rahatlıkla görebiliriz. Rakip siteyi de analiz edebiliriz. Bu rakiplerin ve bizim ne sıklıkla ziyaret edildiğini ve neleri indexlediğini gösterir.

3
yorumlar
 1. My partner and I stumbled over here different web page and thought I may as well check things out.

  I like what I see so now i am following you.
  Look forward to looking into your web page repeatedly.

 2. Mercedes-Benz Tuning Egypt

  Every weekend i used to pay a visit this web site, as i wish
  for enjoyment, as this this web site conations actually pleasant funny data too.

 3. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Many thanks

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir