UEFA Disiplin Kurulu, müfettiş raporları doğrultusunda merakla beklenen açıklamayı dün yaptı, futbol kamuoyu deprem etkisiyle sarsıldı. Kurul, Fenerbahçe’yi 2, Beşiktaş’ı ise 1 yıl Avrupa’dan men etti. ‘Ömür boyu men’ talep edilen kişiler hakkında ise müfettişten ekstra rapor istendi. Kulüplere tahkim yolu açık. Cezalar onanırsa Fener’in yerine Devler Ligi ön elemesine Bursa, Avrupa Ligi’ne ise Kayseri ve Kasımpaşa gidecek.

Cezadaki ‘+1’in anlamı…Haziran ayı başlarında Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı 3 Temmuz sürecinin devamında yürüttüğü özel soruşturma doğrultusunda Disiplin Kurulu’na sevk eden UEFA, cezaları kesti. Müfettiş raporlarında adı geçen kulüp temsilcileri ve kişilerden geçtiğimiz günlerde savunma alan kurul, Fenerbahçe’yi 2, Beşiktaş’ı ise 1 yıl Avrupa Kupaları’ndan men etti. Sarı-Lacivertliler’in ceza açıklamasının 2+1 olarak yapılmasının sebebi ise 5 yıl içinde benzer bir suç işlenmesi halinde ek yapılan 1 yılın da yürürlüğe girecek olması.

‘Yeterli delil’ isteğiDisiplin Kurulu’na sevk edilen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, yöneticiler İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu, Ali Yıldırım ve Cemil Turhan, dönemin Beşiktaş yöneticisi Serdal Adalı ve teknik direktörü Tayfur Havutçu için ise süreç farklı işledi. Adı geçenler için istenen ‘ömür boyu men’ cezasını göz önünde bulundurun kurul, müfettişten iddialarını daha fazla delille ortaya koymasını istedi. Eğer o kanıtlar ve beraberinde bir kanaat oluşmazsa kişilerin de ‘ömür boyu men’ yerine yıl cezası alacağı bildirildi.

Bursa, Kayseri ve Kasımpaşa gidecekEğer UEFA Disiplin Kurulu’nun verdiği cezalar onanırsa Türkiye’yi bu sezon Avrupa arenasında temsil edecek takımlar da değişecek. Fenerbahçe’nin yerine Şampiyonlar Ligi ön elemesini Bursaspor oynayacak. Beşiktaş’ın yerine Avrupa Ligi’ne ise Kayserispor gidecek. Süper Lig’de sezon sıralaması kayacağı için Kasımpaşa da Avrupa Ligi’nde mücadele edecek.

Trabzonspor’dan ilk mesajlar…Karar, en çok Trabzonspor camiasında yankı buldu. Karadeniz temsilcisinin Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, “Adalet tecelli ettiği için Trabzonspor Başkanı olarak mutluyum. Fakat koskoca camiaların ve cefakar taraftarının bu durumlara düşürülmesi üzücü. Umarım bu futbol ailesi için bir milat ve ders olur” tepkisini verdi. Ancak olayların odağındaki 2010-2011 sezonunun şampiyonluğunun kendilerini tescilini ve kupayı isteyen Bordo-Mavililer’in bundan sonraki süreçte çok etkin olacağı kesin. Ayrıca eğer Beşiktaş’ın cezası da onanırsa kupayı kaybettiği rakibi İstanbul Belediye’den de benzer bir talebin oluşması kaçınılmaz.

Galatasaray kazanıyorFenerbahçe’nin 2, Beşiktaş’ın 1 yıl ceza alması demek, Avrupa Kupaları’nın getireceği olası ekonomik gelir ve prestijden uzak kalması demek. Ezeli rakip Galatasaray ise bu dönemde arayı açma fırsatı yakalayacak. Geçen sezon Fenerbahçe’nin ön elemede Şampiyonlar Ligi’ne vedasıyla Sarı- Kırmızılılar, kasasına yaklaşık 10 milyon Euro ekstra para koymuştu. Örneğin bu sezon Fenerbahçe’nin yerine Şampiyonlar Ligi’ne gidecek olan Bursaspor ön eleme oynayacak ve benzer bir durum olursa Galatasaray’ın bonusları yine katlanacak.

0
yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir