21 Haziran 1986 doğumlu aynı yaştayız belki ama benden bir kaç ay küçük.  Gerçek adı Elizabeth Woolridge Grant, ama arkadaşları ve çevresi onu Lizzy Grant olarak biliyordu. Çok ünlü olunca da Ocak 2010 ‘dan itibaren tam olarak Lana Del Rey oldu.

15 yaşında denizcilik okuyor. Babası domain yatırımcısı ve elinde güzel domainler olduğu kesin. 2008 ‘de Kill Kill isimli ilk EP ‘sini çıkarttı. Bu EP’de Kill Kill, Yayo ve Gramma isimli üç şarkı bulunuyor. Lizzy Grant derken eskilerine gönderme yapar. Kendine “ünlü olamayacaksın” deyenlere itafen ilk albümünün adını “Lana Del Rey A.K.A Lizzy Grant” koydu. Albüm iTunes ‘de satışa çıkıp ‘da büyük bir kitle yapınca ilerisi için göz kamaştırdı.

Şu günlerde en çok dinlediğim bir isim. (İzleyen sayısı : 40 Milyon Kişi )

2011 yılında Born To Die adlı albümü çıkarttı. Del Rey, albümden iki şarkıyı seslendirmek için 14 Ocak 2012’de Saturday Night Live’da seslendirmişti. Bu performans izleyicilerden çok iyi bir tepki almamıştır. Eleştirmenler ve onu dinleyenler farklı yorumlarda bulunmuşlar. NBC Nightly News sunucusu olan Brian Williams ‘ın konu ile ilgili sözleri şudur; “SNL tarihindeki en kötü performanslardan biriydi.” Del rey’in programa konuk olduğu akşam yardımcı sunucu Daniel Radcliffe, Lana Del Rey ‘in performansını izleyememesine rağmen, “İnsanların aniden onun üzerine saldırması çok talihsiz bir durum.. Bu kadar aşağılanacak bir performans olduğunu sanmıyorum.” dedi. Del Rey ise bu konu üzerine “Ben iyi bir müzisyenim.. Çok uzun süredir şarkı söylüyorum ve Lorne Michaels (SNL yapımcısı) da bunu biliyor diye üşünüyorum.. Yani bu şans eseri alınmış bir karar değil.” açıklamasını yapmıştır.4 Şubat 2012’de programın Weekend Update bölümünde komedyen Kristen Wiig, Seth Meyers ile beraber Lana Del Rey’in performansının bir parodisini yapmıştır.

Bu yaz, haklarını tekrar aldığı eski albümündeki şarkılardan oluşan Lana Del Rey (2012) adlı EP’ yi çıkartacak.
2012 MTV ‘nin “Brand New for 2012” adayı oldu.

Kendisini “gangsta Nancy Sinatra” olarak nitelendiriyor.

0
yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir