google.com/merchants/ yani Google Alışveriş kısmında ürünlerimizi göstermek için yapılan Adwords odaklı bir kampanya sistemidir. Re-marketing ve Adwords dışında uygulanan 3. reklam stratejimiz olabilir. Burada ürünlerimizi direk pazarlayabileceğimiz bir dükkan sunacaktır. Bu dükkana reyonlarımızı kurup ürün kategorilerimizi yayınlayacağız. Henüz Türkiye’de tam olarak kullanılmayan beta sistemidir. Amerika ‘da direk Google üzerinden satışlar gerçekleşiyor ve ödeme google’a yapılıyor. Biz de ödememizi sanal pos sistemi gibi alıyor olacağız. Şimdilik Türkiye’deki sistemi kısaca anlatacağım. Google Alışveriş için elimizde ürünlerimizin olduğu bir liste olacak. Bu ürünler isim, fiyat, resim ve link temelleri ile Google Merhants’da yer alacaktır.   Şimdi Google Merhants’da VeriFeed’i nasıl oluşturacağız, kısaca anlatıyorum.  Öncelikle http://www.google.com/merchants/  adresinden giriş yaparak Account ID 5241535 gibi profiliniz görünecektir. Sonrasında “Dashboard” da Data Feeds eklememiz gerekmektedir. Data feeds sekmesinden urunler.txt gibi bir isim vererek ürünlerimizi upload edelim. 

https://services.google.com/feedback/nda/commercial_nda?hl=emea_en&ref=nuh@webgec.com adresinden “Non-Disclosure Agreement” i geçiyoruz. Sonrasında da Data Feed ‘imizi ekleyeceğiz. 

 Data Feed’imiz Google Drive ‘daki E-Tablolar veya bilgisayarımızda kurulu olan bir Microsoft Excel dosyası olabilir..csv veya .txt formatında da olabilir. Fazla ürünlerimizin olduğu veritabanımız var ise xml daha iyi bir seçim olacaktır.  Kısaca data-feed ‘da olması gerekenler idbaşlıkaçıklamafiyatdurumbağlantı şeklinde 6 ana sütundan oluşacaktır.  Diğer bir yöntem ise RSS 2.0 ve Atom 1.0 formatında hazırlayacağımız Data Feed olacaktır.  Basit RSS 2.0 Veri Feed’i Örneği <channel><title>Web Tasarım Ofisleri</title><link>http://webgechost.com/paket1.aspx</link><description>Web tasarım ajansları için gerekli olan butik hosting paketimizdir.</description><item><g:id>1</g:id><title>Yeni Başlayan Web Tasarım Firmaları</title><description>Web tasarım firmalarının ihtiyacı olacak minimum pakettir.</description><g:price>399,99</g:price><g:condition>yeni</g:condition><link>http://webgechost.com/paket1.aspx</link></item></channel>  Atom 1.0 Veri Feed Örneği <feed xmlns=”http://www.w3.org/2005/Atom” xmlns:g=”http://base.google.com/ns/1.0″><title>Google_Alışveriş_feed</title><link href=”http://www.example.com” rel=”alternate” type=”text/html” /><updated>2006-06-11T18:30:02Z</updated><author><name>Google</name></author><id>tag:example.com,2006-06-11:/support/products</id><entry><id>1/id><title>Schwinn 26 inç Delmar Bayan Gezinti Bisikleti</title><summary>Klasik tarz ile modern yenilikçiliğin buluşması…</summary><g:price>220,99</g:price><g:condition>new</g:condition><link href=”http://www.example.com/SchwinnCruiser” /><updated>2005-10-13T18:30:02Z</updated></entry></feed> bu yapılar ile oluşturduğumuz xml’i google ‘a vermemiz gerekmekte. Bunun için ise Veri feed’leri kısmından “Yeni Veri Feed’i” seçiyoruz. Sonrasında ise Hedef Ülke’yi Türkiye olarak seçip, Veri Feedi dosya adımıza bir isim veriyoruz. “gFeed” ismini verdiğim Verifeed’e xmli manuel olarak yükleyeceğim. 20MB ‘a kadar olan kısmı File Upload ile Google Merchant’a gönderiyoruym. 20 MB ‘dan fazla ise FTP yönetimi ile dosyamızı gönderebiliriz. Sonrasında 1-2 gün süren inceleme sonrasında reklamlarımız Adwords mantığı ile gösterilmeye başlıyor.

0
yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir