Hayvanlar aleminin kordalılar şubesindeki aves sınıfına ait gece yırtıcı kuşlarındandır. 1830 yılında itibaren farkedilmiş canlılardır. Yaradılışlarındaki mucizeleri insan hözüyle inceleyelim.

Büyük ve tüylu kafası ile farklı. Kuyruğu kısa kanatları da büyüktir. Enlidir ve uzun-geniştir. 2 metre desek abarmış olmayız. Diğer yırtıcı kuşlar gibi pençeleri dehşettir. Bu büyük kanatları gecenin zifiri karanlığında ve derin sessizliğinde bile duyulmaz. En hassas duyabilecek varlıklar belki duyuyordur. Biz bilemeyiz. İşitmesi ve görmesi zaten diğer canlılardan farklı boyutlardadır. Kulaklarının aynı hizada olmaması zaten farklı bir tasarım. Gecenin zifiri karanlığında ve sessizliğinde en ufacık sesi duyar. Avının nefesini duyar karanlıkta onu yakalar ve yer. Havada süzülen yaprağı da duysa şaşırmayalım.

Yaradılışındaki mucizeler felan zaten bambaşka. Mavi rengi görebilen tek kuş türü imiş. Bizim bildiğimiz ve keşfedebildiğimiz bu kadar.

Dişiler erkeklerden daha büyüktür. 30-40 gün kuluçkada kalır. Yeni doğan yavruların gözleri ve kulakları da kapalıymış. Göz kapağı birleşmeyen tek kul türü. Biz böyle biliyoruz. Kulakları da perdeli olan bir canlı türü. Allah baykuşdaki farklılığı ve sıradışı tasarımı bizlere bir kaç ilim ve bilgi vermek için, biraz da ders çıkartmamız için gösterdi.

Tüm canlılar gibi baykuşlar da yaradandandır.

0
yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir