TJK Aygır Kadrosuna yeni aygırlar dahil edildi. Güçlü aygırlarından Manlia gibi bir ismi kaybeden TJK bir yandan da kadrosunu genişletiyor. Aldıkları isimler kalite ve güçlerini ispatlamış isimler. Okawango yakın zamanda alınan bir isim. Ayrıca Fransa ‘dan aldığımız ilk aygır olma özelliğine sahip. Bir KINGMAMBO yavrusu Okawango ‘nun Avrupa ‘da çok iyi yarışlar çıkartan yavruları vardı. Şuanda 40 ‘dan fazla tayı var. 1 yaşlı olan bu isimler önümüzdeki sezondan itibarek pistlerimizde yarış hayatlarına başlayacak. Tayların nasıl koşacağı şimdiden merak konusu. Aynı şekilde Divine Light da 1 yaşında tayları olan bir diğer aygırımız. O da yakın bir zamanda TJK kadrolarına dahil edildi. Fransa ‘dan alınan bu aygırın da çok başarılı yavruları var. Baba tarafından Sunday Silence yavrusu. Amerika ‘da yılın atı seçilen Sunday Silence ‘ın 14 yarışta 9 birinciliği vardı.

Dünyaca ünlü bir aygır olan Storm Cat ‘in yavrularından Mountain Cat zaten ülkemizde aygırlık yapan bir isim. Bunun dışında Türkiye ‘de koşacak olan torunları da merakla beklenen isimler.
Storm Cat torunu olan Black Tulip iyi performans sergileyen yetenekli bir isimdi. İlerde de iyi yarışlarını seyredeceğiz.
Kısrak babası olarak da dikkat çeken Storm Cat ‘in ülkemizde koşan torunu Maverick ve yavrularını seyrettiğimiz Explosive diğer başarılı isimleri. Explosive ‘in koşan yavrularından Tsar ve Tsarina dikkat çeken isimlerdi. Şimdi ise Royal Abjar ve Okawango ‘dan olacak tayları merakla beklenen isimler.

Sayın Türker Demir ‘in sahibi olduğu; Conveyor’s Angel ‘dan olan Stormy Atlantic yavrusu (2y dd).
Sayın Mehmet Kurt ‘un sahibi olduğu; Uva ‘dan olan DARK CITY (2y de)
Sheriffs Posse ‘den olan Forest Wildcat yavrusu (1y ae)
All The Bees ‘den olan One Cool Cat yavrusu (1y de)
Sayın Erdoğan Şenocaklı ‘nın; Altın Bike(Manila) ‘den olan Victory Gallop yavrusu (1y dd)

Araştırıp incelediğim ve geleceği olan isimleri değerlendirdim.

Kingmambo yavrusu olan Midnight Mambo ‘dan olan Iffraaj yavrusu ERGÖZ (2y de)
Sayın Hikmet Ayna ‘nın sahibi olduğu; Pivotal yavrusu olan Columbine ‘den olan Iffraaj yavrusu (2y dd)
Sayın Mehmet Kurt ‘un sahibi olduğu; Sinspiel yavrusu olan LAST GLADIATOR (2y ae)
Sayın Mehmet Kurt ‘un sahibi olduğu; FOR TOUCH (2y ad). Bir Galileo torunu olan For Touch ‘un babası Dr. Fong.
Highnest Honor’dan olan Xaar yavrusu TURN (3y dd)
Balık Pearls(Xaar) ‘dan olan Kyllachy yabrusu CARACTERISTIC (2y de)
Valeria(Sadler’s Wells) ‘dan olan Dansili yavrusu KEEP TIME (2y dd)
Sayın Serdal Adalı ‘nın; Tearful(Woodman) ‘dan olan Royal Applause yavrusu (2y de)
Sayın Selman Taşbek ‘in; Theatrical Lady(Theatrical) ‘dan olan Lando yarusu (2y de)
Sayın Serdal Adalı ‘nın; Inbuilt Beauty(Gaint’s Causeway) ‘den olan Fusaichi Pegasus yavrusu (2 ydd)

Kadroya 2010 Ocak ayında dahil edilen 5 isim daha var. Bunlardan en önemlisi ve pedigrisi en güçlü isim DEHERE ‘dir. Dehere, Türkiye ‘de aygırlık yapan başarılı ALWAYS A CLASSIC ile babadan kardeştir. Always A Classic ile aynı babadan olan Dehere anne tarafından da efsane SECRETARIAT torunudur. Böylesine güçlü pedigrili bir isim, şu anda TJK ‘nin en güçlü aygırları arasında yerini aldı. Tayları merakla bekleniyor.

Diğer yeni aygırımız LION HEART ise bir Storm Cat torunu. Tale Of Cat yavrusu olan Lion Heart geleceği parlak diğer aygırımızdır. Anne tarafından Tale Of Cat yavrusu olan Della Victoria ‘nın yavrusu koşan 3 yaşlı tayı Sayın Selman Taşbek ‘in sahibi olduğu Greys Anatmoy başarılı yarışlar sergileyen ilk yavrularından. Tale Of Cat in ilk torunu Greys Anatomy böyle bir performans sergilemişken aygır yavrusu Lion Heart ‘ın yavrularının da daha iyi isimler vermesi tahmin edilen bir gelecek.

Sayın Alsem Roidi ‘nin sahibi olduğu Heart Beats True ‘nun babası Cherokee Run yavrusu olan YONAGUSKA diğer yeni aygırımız. Cherokee Run ‘un henüz koşan bir torunu yok ve merakla bekleniyor.

POWERSCOURT anne tarafından Rainbow Quest Torunu. Rainbow Quest ‘in en önemli yavrusu Bin Ajwaad ise hala ülkemizde aygırlık yapan başarılı bir isim.

Vinery Haraları ‘ndan alınan Cuvee diğer yeni aygırımızdır.

2007 yılında ülkemize gelip Enternasyonel yarış koşan ve 5. olan Zafonic yavrusu BANKNOTE aygırlık olarak hizmet yapacak diğer aygırımız.

Türkiye Jokey Kulübü aygır kadrosunu A.B.D. ve Avrupa’dan aldığı 5 önemli safkanla güçlendirdi. Alımları yabancı spor medyası tarafından büyük ilgiyle karşılanan ve yankı uyandıran yeni aygırlardan Dehere, Powerscourt ve Lion Heart ünlü Coolmore harasından alınırken, Yonaguska A.B.D.’nin atçılık merkezi olan Kentucky eyaletindeki Vinery Haraları’ndan, Cuvee ise Gainesway Haraları’ndan alındı.

Türk yetiştiricilerinin merakla beklediği yeni aygırlardan 1991 doğumlu Dehere, Türkiye Jokey Kulübü tarafından 1 yıllığına kiralandı. 2002 yılında Amerika’da şampiyon aygır olan ve bugüne kadar çok başarılı yavrular veren Dehere pedigrisiyle de dikkat çekiyor. A.B.D.’de 2 kez şampiyon aygır olma başarısı göstermiş Deputy Minister’ın oğlu olan Dehere’in annesi ise Triple Crown sahibi Secreteriat’ın kızı ise Sister Dot. Coolmore’dan alınan diğer iki aygır ise dünya yetiştiriciliğinin önemli aygırlarından Sadler’s Wells’in oğlu, yarış hayatında toplam $ 1.650.000 dolar ikramiye kazanmış 2000 doğumlu Powerscourt ve Tale Of The Cat’in oğlu 2001 doğumlu Lion Heart. Lion Heart, aynı zamanda kadronun en genç aygırı olma unvanını da ele geçirdi.

Kentucky Vinery harasından alınan Cherokee Run yavrusu Yonaguska’nun haraya girişinden sonraki ilk 3 senede olan yavrulardan 155’i yarış kazanma başarısı gösterirken, 8 milyon dolara yakında ikramiye kazandılar. Aygırın 20 yavrusu da grup yarışı kazandı. Amerika’dan alınan bir başka aygır Cuvee’nin 7’si Grup yarışı olmak üzere 83 kazanan tayı bulunuyor.

Alınan yeni aygırlardan sonra Türkiye Jokey Kulübü’nün aygır sayısı 27’ye yükselmiş oldu.

0
yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir